top of page
  • Jak naplánovat shromáždění SVJ?
    Shromáždění SVJ je nejvyšším orgánem společenství vlastníků jednotek. Shromáždění musíte svolat minimálně jednou za rok. Ke svolání shromáždění legislativa opravňuje statutární orgán SVJ, buď výbor, anebo předsedu SVJ. Zákonná třicetidenní lhůta může být stanovami zkrácena. Prvním krokem je svolání shromáždění na základě pozvánky. Pozvánka musí obsahovat datum, čas a místo konání. Vše by mělo být naplánováno tak, aby to co nejméně omezovalo možnost členů se ho účastnit. Pozvánka musí obsahovat program, tedy jednotlivé záležitosti, které se budou na shromáždění projednávat. To, co není v pozvánce uvedeno, nelze na schůzi projednat. Výjimku tvoří situace, kdy se shromáždění zúčastní všichni vlastníci a všichni si odsouhlasí zařazení nějaké záležitosti do programu. Prezenční listina je seznam všech vlastníků jednotek, který najdete na katastru nemovitostí . U každého vlastníka uveďte jeho váhu hlasu, která se zpravidla odvíjí od jeho podílu na společných částech domu (viz katastr nemovitostí). Některá SVJ si ve stanovách určila váhu hlasu na jednotku, v tom případě uveďte v prezenční listině tuto váhu hlasu.
  • Kdy vyměnit (nainstalovat) měřidla s dálkovým odečtem?
    Od roku 2020 je platná nová směrnice Evropské unie o energetické účinnosti (EED), která udává povinnost instalovat do bytových domů měřidla s možností dálkového odečtu. V České republice jsou tato pravidla ukotvena v novele zákona o hospodaření energií (zákon č. 406/2000 Sb.) a jsou účinná od 1. 1. 2022. Další navazující povinnosti pro poskytovatele služeb plynoucí z implementace směrnice EED pak nalezneme ve vyhlášce č. 269/2015 Sb., o rozúčtování nákladů na vytápění a společnou přípravu teplé vody pro dům (účinná od 2. 11. 2021) a v připravované novele zákon č. 37/2013 Sb., o službách, jejíž účinnost je plánována od 1. 1. 2023. Od 1. 1. 2022 platí povinnost instalovat (nebo vyměňovat) všechny měřiče výhradně dálkově odečitatelné. Přístroje a zařízení, která nejsou dálkově odečitatelná pak musí být bez výjimky vyměněna do 1. 1. 2027. V praxi to tedy může znamenat, že v případě výměny vodoměrů nevzniknou žádné dodatečné náklady, protože do uvedené doby stihne uplynout zákonem stanovená 5letá lhůta pro jejich běžnou výměnu či repasování. ZDROJ: estav.cz
  • Co dělat po změně bankovního účtu SVJ?
    Bankovní účet Vašeho SVJ si můžete založit v jakékoliv bankovní společnosti. Nezapomeňte tuto změnu nahlásit u Vašich dodavatelů (např. elektrárna, vodárna, teplárna, odpady,...) a všem vlastníkům pro platbu záloh.
  • Jak má vypadat správný zápis ze schůze SVJ?
    Statutární orgán SVJ (předseda nebo vícečlenný výbor SVJ) má povinnost vyhotovit zápis ze shromáždění společenství vlastníků. Ten musí být vyhotoven do třiceti dní od skončení konání shromáždění. Zápis ze schůze SVJ musí obsahovat: přesný název společenství vlastníků, kdo shromáždění svolal a jakým způsobem, místo konání shromáždění, datum a čas, kdy se shromáždění konalo, kdo shromáždění zahájil, kdo mu předsedal, a volba dalších osob činných na shromáždění (zapisovatel a ověřovatel zápisu), body programu jednání (přesně dle bodů programu uvedených na pozvánce na shromáždění), informace o usnášeníschopnosti shromáždění, to znamená zda na shromáždění dorazil dostatečný počet členů, aby bylo možné schůzi vůbec konat a cokoliv rozhodovat, jasně přednesené a formulované záležitosti, které jsou předmětem hlasování, výsledky hlasování o jednotlivých bodech programu shromáždění, přesné procentuální vyjádření, kolik členů bylo pro, proti a kolik se zdrželo, prezenční listina – seznam jmen a podpisů členů, kteří se na schůzi dostavili včetně plných mocí zmocněných zástupců těch členů SVJ, kteří se nemohli dostavit. Pravidla týkající se postupu na shromáždění vlastníků jsou upravena zákonem č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, přičemž další podrobnosti obsahují stanovy společenství vlastníků.
  • Proč ještě nemám připsanou platbu za tento měsíc v SSBnet+?
    Pracujeme s měsíčními výpisy z účtů. Tedy pokud pošlete červnovou platbu např. 14.6., my stáhneme výpis 1.7. a platbu Vám do 14 dní připíšeme.
  • Proč ještě nemám připsanou platbu za tento měsíc v SSBnet+?
    Pracujeme s měsíčními výpisy z účtů. Tedy pokud pošlete červnovou platbu např. 14.6., my stáhneme výpis 1.7. a platbu Vám do 14 dní připíšeme.
  • Co je to SIPO?
    SIPO je obstaravatelská činnost České pošty, s.p., spočívající v inkasování plateb od fyzických osob ve prospěch právnických a dalších osob, které s poštou uzavřely smlouvu o obstarávání SIPO. SIPO slouží k úhradě např. nájemného, elektřiny, plynu, vody, rozhlasových a televizních poplatků, kabelové televize, předplatného tisku, daně z nemovitosti, ale i stavebního spoření, životních i jiných pojistek atd. Od 1. 3. 2018 se služba SIPO řídí Zákonem o platebním styku č. 370/2017 Sb. ZDROJ: ceskaposta.cz
  • Kdy se připisuje SIPO platba na účet SVJ?
    Peněžní prostředky bude mít k dispozici až k datu dohodnutému ve smlouvě s Českou poštou (tedy až tohoto dne jsou Českou poštou společenství poukázány), což může být i s měsíčním zpožděním. Tedy – v časovém období od úhrady SIPO platby ze strany vlastníka až do dne poukázání úhrady Českou poštou nemá SVJ dané peněžní prostředky k dispozici a tedy s nimi obecně nemůže vůbec nijak nakládat. Proto má v tomto časovém intervalu pouhou pohledávku za Českou poštou. ZDROJ: svjaktualne.cz
  • Jak je to se mzdami v roce 2025?
    Pojistné na všeobecné zdravotní pojištění - STATUTÁR Dle ustanovení § 4 zák. č. 48/1997 Sb. o veřejném zdravotním pojištění, je plátcem jak zaměstnavatel, tak zaměstnanec, a to bez ohledu na výši odměny. LIMIT, KDY SE NEODVÁDÍ ZDRAVOTNÍ ANI SOCIÁLNÍ POJIŠTĚNÍ – DPP, DPČ - pro zaměstnance, kteří uzavřeli dohodu o pracovní činnosti, a to dle ustanovení § 5 písm. a) bod 5 téhož zákona, taktéž za předpokladu, že v kalendářním měsíci nedosáhli započitatelného příjmu, jenž činí 4 500 Kč, - pro zaměstnance, kteří uzavřeli dohodu o provedení práce, a to dle ustanovení § 5 písm. a) bod 3 téhož zákona, za předpokladu, že v kalendářním měsíci nepřekročili započitatelný příjem, jenž činí 11 500 Kč. Zaokrouhlování Podle ustanovení § 2 odst. 2 zák. č. 592/1992 Sb. se pojistné na všeobecné zdravotní pojištění zaokrouhluje na celé koruny směrem nahoru. Podle ustanovení § 5d zák. č. 589/1992 Sb. se vyměřovací základ pojistného na sociální zabezpečení zaokrouhluje na celé koruny směrem nahoru. Podle ustanovení § 7 odst. 3 zák. č. 589/1992 Sb. se pojistné na sociální zabezpečení zaokrouhluje na celé koruny směrem nahoru. Podle ustanovení § 16 odst. 2 a § 16a odst. 2 zák. č. 586/1992 Sb. se základ daně z příjmu fyzických osob zaokrouhluje na celé stokoruny směrem dolů. (pozn.: samotnou daň proto již není nutné zaokrouhlovat). Podle ustanovení § 38h odst. 1 zák. č. 586/1992 Sb. se základ zálohy na daň z příjmu fyzických osob do 100 Kč zaokrouhlí na celé koruny nahoru a nad 100 Kč na celé stokoruny nahoru (základ zálohové daně). Podle ustanovení § 38h odst. 3 zák. č. 586/1992 Sb. se záloha na daň z příjmu fyzických osob zaokrouhlí na celé koruny nahoru (zálohová daň). Podle ustanovení § 36 odst. 3 zák. č. 586/1992 Sb. se základ daně i následně vypočtená daň vybíraná srážkou podle zvláštní sazby daně (základ srážkové daně i sama srážková daň) zaokrouhlují na celé koruny směrem dolů.

© 2023 Loreta - správa nemovitostí vytvořeno s Wix.com

bottom of page